Hrával za Prešov či Senicu. U štvrtoligistu pri reštarte kariéry vyradil Podbrezovú aj vďaka otcovi

Kariérny reštart zažíva pod Spišským hradom. Už ako 25-ročný sa vydal na dráhu hrajúceho trénera a jeho kroky sprevádza z lavičky otec. Reč je o mladom záložníkovi Tomášovi Komarovi, ktorého družine v MŠK Spišské Podhradie sa v treťom kole Slovnaft Cupu podaril fantastický úspech – vyradenie bývalého fortunaligistu z Podbrezovej.

“Železiari” totiž v stredu prekvapivo zaváhali na pôde štvrtoligistu a po prehre 0:1 sa skončila ich pohárová púť. Pre hráčov a divákov na východe SR išlo už od prvej minúty o veľký futbalový sviatok proti tímu z II. ligy, Komara to však bral ako spomienku na staré časy. Ako vychádzajúci mladý talent hrával v sezóne 2011/2012 za mládežnícke družstvo Tatrana Prešov a neskôr aj Senicu, kde si skúsil fortunaligové zápolenia – 46 zápasov, v ktorých strelil dva góly. V auguste roku 2016 sa rozhodol pre prekvapivý krok a zamieril do tretej ligy v Česku. Keď začala zimná príprava, odštartovali jeho postupné problémy s achilovkami. Dostal chronické zápaly a napriek rehabilitáciám či behačkám po doktoroch sa mu nepodarilo uzdraviť sa. “Povedali mi, že najlepšia bude operácia. Tú som absolvoval v decembri a zlepšuje sa to. Prvý polrok som síce cítil iba minimálne zlepšenie, teraz je však môj stav už oveľa lepší,” povedal Tomáš Komara v rozhovore pre ProFutbal.sk.

Talentovaný záložník mohol už v lete zamieriť do druholigového Popradu, napokon sa ale v domovskom prostredí snaží o kariérny reštart. Dostal pritom netradičnú úlohu. Hoci je mladý, ako najskúsenejší hráč tímu zo Spiša sa stal jeho hrajúcim trénerom. “Mal som viaceré ponuky. Mohol som ísť do Popradu, kde som trénoval celú prípravu. Nedohodli sme sa však na podmienkach. Aj napriek nasledujúcim ponukám som prišiel napokon do Podhradia a dohodli sme sa, že budem hrávať aj trénovať. Nielen mužov, ale i žiakov. Momentálne som na Spiši a chalani sú so mnou spokojní. Všetci sa rešpektujeme a sú radi, že som zostal doma,” približuje Komara, ktorý pohotovo reaguje na našu otázku, či to preňho nie je vo veku 25 rokov príliš veľká výzva. “Je to niečo nové, ale od malička sa venujem futbalu, mám skúsenosti aj v rámci ligových štartov a chcem sa v budúcnosti určite venovať trénovaniu. Ide o veľkú skúšku, ale momentálne máme dobré výsledky a aj naša hra je slušná.”

Komara tým narážal na fakt, že v IV. lige Sever VsFZ neprehral tím spod Spišského hradu už osem zápasov po sebe a vedie aktuálnu tabuľku. Čerešničkou na torte bolo už spomenuté stredajšie vyradenie Podbrezovej v Slovenskom pohári. “Boli sme outsideri a išli sme si iba zahrať. Nečakal som, že vyhráme, určite sme chceli Podbrezovú aspoň potrápiť. Keď sme dali gól v 25. minúte, vedel som, že je to na dobrej ceste. Chalani zo seba vydali všetko a zaslúžene sme postúpili. Víťazstvo bola odmena za naše predošlé výkony v lige či pohári,” netajil mladý hrajúci lodivod svoju spokojnosť. Dodáva, že pre MŠK je stále prioritou liga, preto sa v kabíne neoslavovalo nad dovolenú mieru. “Divoké oslavy to určite neboli (smiech). Sme na začiatku sezóny a priorita je pre nás liga a aby sme v nej nestrácali body a držali sa na špici.”

Tomášovi sa to zatiaľ darí a do veľkej miery k tomu prispieva jeho otec Jozef, ktorý je v zápise stále vedený ako oficiálny tréner. Na všetko poctivo dohliada z lavičky a veľký podiel má aj na tom, že sa Podhradiu podarilo vyradiť Horehroncov. “Videl som zápas Podbrezovej v Rudňanoch. Oproti nim sme nastúpili v inom rozostavení, hrali sme až na troch stopérov a jedného útočníka, aby sme súpera zavreli. Ukázalo sa to ako dobrý ťah, lebo Podbrezová bola dominantná na krídlach. Chlapci zabojovali a niekedy to vyjde tak, že aj futbalový trpaslík udrie a prekvapí. My sme hrali dobre od pravého obrancu po zakončovateľa,” zhodnotil pre náš portál Jozef Komara. Dodal, že nešlo vyslovene o taktiku “autobus”, Spišiaci však nemohli hrať proti druholigistovi otvorenú partiu. Napriek tomu si dovolili pár zaujímavých ťahov – po polčase napríklad vystriedali brankárov.

“Dohodli sme sa na tom už pred zápasom, nechcel som to meniť a ukázalo sa, že nám naozaj nešlo o výsledok. Postup sme nečakali, išli sme do zápasu s malou dušičkou s cieľom dať jeden gól a dostať čo najmenej. Ostatných 19 zápasov z 20 by vyhrala Podbrezová, je to pre nás malý zázrak,” hovorí ďalej Jozef Komara, ktorý je zároveň aj zástupcom primátora v tejto východoslovenskej dedinke. Aj jeho samotného prekvapujú úspechy MŠK. “Na to, že nám odišlo päť chlapcov, presnejšie štyria zo základnej zostavy a prišli traja noví, si držíme výkonnosť na patričnej úrovni. Niektorí sa určite čoskoro poberú do vyšších súťaží. Ja im môžem iba poďakovať za super výkon,” dodáva.

Medzi tými, ktorí sa už čoskoro poberú inde, môže byť aj jeho syn Tomáš. Otec by mu to veľmi doprial. “V nedeľu robím trénera preto, že hrá syn a je lepšie robiť to z lavičky. Verím, že minimálne druhú ligu ešte niekedy dá,” hovorí Jozef Komara, ktorý svojmu synovi odovzdáva potrebné skúsenosti, čo mladý Tomáš v dostatočnej miere oceňuje. “Otec ma trénoval ako malého chlapca už od šiestich rokov. Určite keď som počas zápasov na ihrisku, potrebujem od neho nejakú pomoc či radu. Aby mi z lavičky poskytol svoj pohľad. Doma sa vždy poradíme ohľadom zostavy alebo taktiky. Pre mňa bol vždy veľká podpora,” hovorí Komara mladší s dôvetkom, že si chce časom určite znovu zahrať v najkvalitnejších súťažiach. Ešte predtým sa však v Spišskom Podhradí dočká 4. kola Slovnaft Cupu. Obaja Komarovci sa na záver nášho rozhovoru zhodli, že si želajú za ďalšieho protivníka akékoľvek mužstvo z Fortuna ligy.

Zdieľať: