Na pôde súperov sa ukáže charakter

Po jeseni je v štvrtoligovej súťaži skupiny Sever boj na čele nanajvýš vyrovnaný. V pozícii lídra vstúpia do jarnej odvety hráči Spišského Podhradia, ale vedia, že hlavne popradská rezerva bude mimoriadne silným konkurentom. Aj preto začal tím MŠK so zimnou prípravou skoro – 7. januára, aby nič neponechal na náhodu. Viac o novinkách a zámeroch sme predebatovali s trénerom Branislavom Minďášom.

Zdá sa, že idete pevne za svojím cieľom?

„Chceme obstáť čo najlepšie, ale nedokážeme ovplyvniť možné odchody hráčov. My však mienime urobiť v príprave maximum, aby sme boli čo najlepšie pripravení na jarné boje. Trénujeme tri razy týždenne, už sme mali aj prvý prípravný zápas s Lipanmi a každý víkend budeme hrať jeden duel. To, že sme začali skoro, súvisí tiež s tým, že študenti sú doma, lebo máme dosť vysokoškolákov.“

Ako to vyzerá s kádrom?

„Momentálne je poruke do dvadsaťdva hráčov, pričom po operácii je líder tmu Tomáš Komara. Uvidíme, kedy bude natoľko fit, aby sa pripojil k mužstvu. Nepopieram, že v rokovaní sú ešte niektorí borci, ktorí boli na hosťovačke.“

Spomínali ste možné odchody, o ktorých jednotlivcov je záujem?

„Najviac o nášho kanoniera a najlepšieho strelca súťaže Tomáša Ferenca, ďalej o Tomáša Komaru aj Adama Cehuľu. Preto naše ambície budú závisieť od toho, či títo futbalisti zostanú alebo odídu. Pokiaľ ide o ponuky, ktoré dostali, sú z druholigových klubov. Takže je otázne, či naši kľúčoví hráči pôjdu za lepšími podmienkami a do vyšších súťaží. Je jasné, že brániť im v ich raste a možnosti pôsobiť v druhej lige je naozaj problematické.“

Keby ste prišli o týchto borcov, bolo by to citeľné oslabenie vašej kvality…

„Rozhodne. Veď ide o typického zakončovateľa a osobnosti v strede poľa. Obaja spomínaní chlapci sú – dovolím si tvrdiť – najlepšími stredovými hráčmi súťaže. Preto prípadný odchod tejto trojice by spôsobil, že ambície ponaháňať popradské béčko by dostali vážne trhliny.“

To všetko sa ukáže postupne, či zostanú alebo neodolajú vábeniu prestížnejších klubov, ale zrejme myslíte na zadné vrátka a hľadáte možnú náhradu?

„My máme alternácie na každý post a nebudeme hľadať nových adeptov, ktorých nemáme odskúšaných a nepoznáme ich. Možno máme niektorých výkonnostne slabších, ktorí však potrebujú dostať šancu vrátane odchovancov. Takže ak prídeme o posily, nebudeme naháňať náhradu odinakiaľ. Lebo naozaj kvalitných adeptov na trhu jednoducho niet.“

Takže ešte MŠK nemá vyhranený názor, či idete na postup?

„To si musíme ujasniť, aké sú ambície. Či nám stačí, aby sme hrali v hornej časti a pripravíme sa na nový ročník tak, že dáme priestor ďalším našim adeptom alebo pôjdeme silou mocou za prvenstvom a postupom.“

Váš názor na nastávajúce boje a zástoj vašich zverencov?

„Záleží na stanovisku vedenia klubu a tých, čo financujú futbal. Ja ako tréner mám stále pred očami bojovať čo najvyššie a dobre rozbehnutú prácu dokončiť úspešne – pokúsiť sa súťaž vyhrať. Či sa však podarí presvedčiť tých, ktorí majú ponuky, aby ešte pol roka u nás zostali, to v tej chvíli nevedno.“

Prípadný postup prináša aj isté riziko…

„Hrali sme v tretej lige a vieme, že je to náročnejšia, kvalitnejšia a nákladnejšia súťaž. Aj tréningový proces je inak postavený, musí sa trénovať viackrát ako teraz a to je problém u tých chlapcov, čo majú iné povinnosti. Preto sa niektoré celky vracajú do štvrtej ligy. To však nemienime kopírovať.“

V každom prípade chcete nadviazať na výbornú jeseň – čoho sa hodláte vyvarovať?

„Musíme budovať u hráčov zdravé sebavedomie a naladiť ich tak, aby v každom dueli išli za výhrou. Jar naznačí, na čom sme, lebo u mnohých silných sa predstavme a tam sa prejaví náš charakter. Ukáže sa, či sme pripravení zvládať náročné súboje u silných rivalov. Preto už v príprave hráme s kvalitnými súpermi a na ich pôde.“

Zdieľať: