O klube

Mestský športový klub Spišské Podhradie

Prvá nejaká zmienka o futbale v mestečku Spišské Podhradie, ktorá je zdokumentovaná, pochádza z medzivojnového obdobia v roku 1927. Vtedy sa na ihrisku na Spišskej Kapitule stretli nadšenci tohto športu a odohrali zápas. Je možné, že to bolo aj skôr, ale k tomuto existujú aj dôkazy – fotografie zo zápasu. Za mestom pri ceste na Košice sa vybudovalo nové ihrisko aj s oplotením. Toto sa v súčasnosti po rekonštrukcii používa ako tréningové ihrisko a nikto mu nepovie inak ako „staré ihrisko“.

Prvým názvom športového klubu bol ŠK Spišské Podhradie. V letných mesiacoch sa členovia klubu venovali futbalu, v zimných zase hokeju. Neskoršie sa športovci zgrupovali pod novým názvom Lokomotíva Spišské Podhradie, aj preto ich nazývali „železničiari“ ako aj členov slávnejšej Lokomotívy Košice. V čase komunizmu sa opäť menil názov na telovýchovnú jednotu – TJ Pokrok Spišské Podhradie. Futbalisti zväčša hrávali v okresných súťažiach, klub združoval športovcov od žiackeho veku až po dospelých, či starých pánov.

V 50. rokoch sa vybudoval nový futbalový štadión priamo pod Spišským hradom s jeho neopakovateľnou panorámou. Štadión slúži svojmu účelu až dodnes, pričom bol už viackrát modernizovaný a rekonštruovaný. V roku 2004 v lete prebehla kompletná rekonštrukcia šatní, po postupe do tretej ligy sa vybudovali nové sociálne zariadenia pre divákov, celé prostredie sa podstatne skultúrnilo. Po čase pribudla sauna a vonkajší bazén s oddychovou zónou.

Po páde komunizmu sa názov Pokrok zdal dosť archaický na danú dobu, preto sa opäť pristúpilo k zmene názvu na prelome rokov 1989-1990 na ŠK Slovan Spišské Podhradie. Klub pod vedením predsedu Michala Barbuščáka sa svojim spôsobom „sprofesionalizoval“, začalo sa viac pracovať s mládežou, väčšina mužstva dospelých z neďalekého Spišského Hrhova, ktoré hralo vtedajšiu 4. ligu (takmer všetci to boli domáci Podhradčania), prešlo do Spišského Podhradia. Okrem A-mužstva tu vtedy pôsobilo aj B-mužstvo, dorast a žiacke mužstvá. Za zmienku stojí účasť starších žiakov na medzinárodnom turnaji Holland Cup 1995 v Amsterdame, kde sa dostali vo vyraďovacích bojoch medzi 32 najlepších tímov.

V roku 1998 sa na valnom zhromaždení futbalová zložka odčlenila od ŠK Slovan a vznikol už terajší klub MŠK Spišské Podhradie. Prvý predseda Štefan Sýkora sa obklopil ľuďmi, ktorí majú radi futbal a po určitej kríze, kedy sa vypadlo do 5. ligy sa postupne začalo tvrdo pracovať a začala sa zúročovať vynikajúca robota s mládežou. Výsledkom toho bol postup do štvrtej a následne do tretej ligy, kde MŠK Spišské Podhradie odohralo niekoľko sezón. Vtedajšia 3. liga bola najvyššou regionálnou súťažou. Štefan Sýkora ako predseda odviedol kvalitné a veľké množstvo práce, po dvoch rokoch ho na tomto poste vystriedal Jozef Komara, ktorý v tejto funkcii pôsobí doteraz. Hlavne tieto dve osoby dostali futbal v meste na takú kvalitnú úroveň, na akej je.

Dá sa povedať, že mládež je výkladnou skriňou futbalu v Spišskom Podhradí. Vrcholom dobrej práce s mládežou bolo asi víťazstvo žiakov v MiniChampions Lige 2005 v celoslovenskom finále v Bratislave, kde vo finále porazili ďalších východniarov zo Stropkova. Až za týmito mužstvami zostali slovenské veľkokluby Slovan Bratislava, Inter Bratislava, Spartak Trnava, Dukla Banská Bystrica, či MŠK Žilina. Aj ďalšie roky boli plodné u mládeže. V roku 2006 boli žiaci tretí na Majstrovstvách Slovenska v malom futbale v Skalici. A o rok neskôr v celoslovenskom finále Majstrovstiev Slovenska v malom futbale v Brezovej pod Bradlom si dokonca odniesli pohár za víťazstvo.

Od prípraviek až po členov A-mužstva združuje klub cca 150 členov. Momentálne tréneri v klube pracujú s mladšou prípravkou (tréner Martin Ďurica), staršou prípravkou (Vladimír Šolc), s mužstvom mladších žiakov (Dávid Maliňák), starších žiakov (Miloš Komara), dorast (Peter Vandraško, Marián Tirpák) a samozrejme A-mužstvo pod vedením Silvestra Janíka a jeho asistenta Jozefa Komaru. Predchádzajúcimi trénermi A-mužstva boli Peter Vandraško, Emil Jacko z Lipian, Jozef Semančík z Prešova, či domáci Jozef Komara.

Spomenúť ešte treba meno Vladimír Kukoľ, je to prvý futbalista – odchovanec MŠK Spišské Podhradie, ktorý hral v najvyššej slovenskej súťaži Corgoň Lige (MFK Ružomberok, FK Spartak Myjava, Vysočina Jihlava). Prvým reprezentantom Slovenska v mládežníckych kategóriách z nášho mesta, futbalistom ktorý prešiel mládežníckymi kategóriami MŠK Spišské Podhradie, je Slavomír Fábry. Jeho pokračovateľmi sú v súčasnej dobe prvo- a druholigoví hráči Tomáš Komara (FK Senica), Jozef Dolný (FK Senica), Dárius Vandraško (FK Liptovský Mikuláš), či Dominik Jacko (1.FC Tatran Prešov).

V sezóne 2015/2016 prípravky (žiaci prvého stupňa ZŠ) sú prihlásené a hrávajú svoje zápasy v súťaži prípraviek riadenej Podtatranským futbalovým zväzom, dvojička starších a mladších žiakov hrá v 2. lige, mužstvo dorastu hrá v druhej najvyššej regionálnej súťaži – 3. lige a A-mužstvo v druhej najvyššej regionálnej súťaži v seniorskej kategórii – 4. lige sk. Sever.