Vyradenie exligistu z Podbrezovej oslávili.

Tréner Spišského Podhradia Komara: Podarí sa to možno raz za 20 rokov.

Futbalový Slovnaft Cup umožňuje klubom z nižších súťaží prepisovať svoju históriu.

Po tom, čo štvrtoligová Slávia TU Košice vyradila v utorok fortunaligistu z Michaloviec, sa hneď na druhý deň udialo na východe Slovenska ďalšie veľké prekvapenie.

Spišské Podhradie, aktuálny líder IV. ligy Sever, nedovolilo na domácej pôde donedávna ešte účastníkovi najvyššej súťaže z Podbrezovej ani raz skórovať.

A keďže celok spod Spišského hradu jeden gól dal, ďalej ide v pohári on.

Cieľ bol inkasovať čo najmenej

„Stal sa malý zázrak. Niečo také sa podarí možno raz za dvadsať rokov. Do zápasu sme pritom šli s malou dušičkou a s tým, aby sme dostali čo najmenej. Keď sme strelili gól, vravel som si, že je to aspoň nejaká pridaná hodnota,“ pousmial sa v úvode nášho rozhovoru tréner MŠK Spišské Podhradie Jozef Komara.

S pribúdajúcim časom začal veriť, že by to zďaleka nemusela byť len kozmetická úprava konečného výsledku.

„Niečo sme ubránili aj so šťastím, ale veľké gólové šance súper nemal. V závere sme mohli druhým gólom rozhodnúť. Aj tak sme veľmi spokojní,“ netajil kormidelník Spišiakov.

O osude duelu napokon rozhodla situácia z 25. min.

V nej zahrávali domáci štandardku a loptu doklepol hlavou do siete robustný 33-ročný útočník Richard Hritz.

„Hral jeden zo svojich najlepších zápasov v Spišskom Podhradí, skúsenosťami platil na obrancov súpera. To, že nám to vyšlo, je zásluha všetkých chlapcov. Začínajúc brankárom a útočníkom končiac,“ chválil Komara svojich zverencov.

O tom, že jeho mužstvo si tento zápas chcelo predovšetkým užiť, svedčí aj to, že cez polčas došlo k zmene gólmanov, aby si mohli zachytať obaja…

Aj outsider môže prekvapiť

Podbrezovú si domáci tábor odsledoval v predchádzajúcom pohárovom vystúpení v neďalekých Rudňaňoch.

„Má mladých, šikovných chlapcov. Mužstvo sa buduje a zároveň je skĺbené so skúsenosťou. Proti nám nenastúpil Viazanko, ale boli tam Pribula, Mizerák, Marcin, hráči, ktorí už majú niečo odohrané,“ pokračoval Komara.

Skutočnosť, že tím z Horehronia zatiaľ v druhej lige nepotvrdzuje predsavzatia o okamžitom návrate do Fortuna ligy, za výhodu pred zápasom nepovažoval.

„Práveže opačne. V lige sa im nedarí, pred dvoma týždňami sa tam vymenili tréneri, preto som vedel, že nič nepodcenia. Zahrali sme dobre, takticky sme to poriešili inak ako Rudňany a súpera sme pokryli. Sú zápasy, v ktorých outsider môže prekvapiť. Aj o tom je pohár,“ skonštatoval skúsený 54-ročný kormidelník.

Súpera vyradili a po zápase aj pohostili

Takýto úspech sa patrí aj náležite si vychutnať.

Boli teda nejaké oslavy?

„Boli, boli, boli. Trošku sme pooslavovali, aj keď nasledujúci deň bol pracovný. Zaspievali sme si, bola to taká spontánna radosť. Posedeli sme aj so súperom, jeho zástupcovia netajili sklamanie. Taký je ale futbal, jeden sa teší a druhý musí strpieť prehru,“ vravel na margo rozdielnych pozápasových emócií Jozef Komara.

V prípade Spišského Podhradia síce ide o amatérsky tím, ale „štyria-piati chlapci majú skúsenosti z dorasteneckých líg, či už zo Senice, Prešova, Bardejova alebo Popradu. Syn Tomáš má na konte takmer 50 štartov v lige. Snažia sa aj u nás vychovaní chlapci. Je to tu dobre zladené,“ pochvaľuje si kouč spod majestátneho hradu.

Na záver Komara prezradil zaujímavosť týkajúcu sa súpera Spišského Podhradia v ďalšom kole Slovnaft Cupu.

„Mysleli sme si, že sa pokračuje podľa doterajšieho pavúka. V takom prípade by nasledovala Žilina (ďalšie kolo určí žreb, Žilina navyše ešte musí zvládnuť budúcotýždňovú dohrávku v Starej Ľubovni, pozn. red.). Šance treba brať reálne, pri kluboch z vyšších súťaží sme trpaslíci. Možno znova nastane zázrak, i keď ako vravím, ten sa deje raz za niekoľko rokov. Brali by sme súpera zvučného mena a keď už padla zmienka o Žiline, tak si ju prajem tiež.“

Postup do tretej ligy nezavrhujú, ale…
Spišské Podhradie ešte v aktuálnej sezóne neokúsilo trpkosť prehry.

Okrem troch víťazstiev v pohári sa na úspešnej vlne vezie aj vo štvrtej lige.

Z doterajších ôsmich zápasov šesť vyhralo a dva remizovalo, tabuľku vedie už s päťbodovým náskokom.

Myslia v klube na návrat do elitnej regionálnej súťaže?

„Trochu sme utrpeli v útočnej fáze. Odišli nám Slejzák a Ferenc, čo sú ťažko nahraditeľní hráči, takisto Papcun, Maliňák, Staňa. Na druhej strane prišli traja hráči. Syn po operácii achilovky pol roka pauzoval a v 25 rokoch znova rozbieha kariéru, vrátili sa aj talentovaní Cmorej s Rokytom. Minulý rok sme dobre sekundovali Popradu B. Poškuľovali sme po tom, či sa náhodou nebude postupovať aj z druhého miesta, nevyšlo to. Čo bude ďalej, o tom musia rozhodnúť aj iní. Každá súťaž je odstupňovaná kvalitou a tretia liga je už o niečom inom,“ uvedomuje si Jozef Komara.

Aktuálne sa podľa jeho slov sústredí klub najmä na mládež.

„Ak by sa nám každý rok podarilo vychovať jedného-dvoch hráčov, budeme radi,“ dodal.

Zdieľať: